طراحی گرافیک

5 تفاوت اصلی فتوشاپ با ایلورستریتور| Illustrator VS Photoshop |

5 تفاوت اصلی فتوشاپ با ایلورستریتور Illustrator VS Photoshop

تفاوت فتوشاپ با ایلاستریتور

 Adobe Illustrator: بیس اصلی این برنامه استفاده از تکنیک “Vector” (برداری) است . که با بردار‌ها اشکالی با خطوط کاملاً صاف تهیه می شود.

Adobe Photoshop : این برنامه ای بر پایه تکنیک “Raster” (پیکسلی) می‌باشد، یعنی از پیکسل جهت ایجاد تصویر استفاده می‌کنند.

نکته :

ایلاستریتور برای ایجاد تصویر مناسب است و فتوشاپ برای ویرایش تصویر عالی است.

Adobe Illustrator و Adobe Photoshop دو تا از محبوب ترین برنامه های گرافیکی در صنعت طراحی هستند. اگر روی یک پروژه جدید کار می کنید، شاید زمان زیادی بگذرد تا متوجه شوید کاربرد این دو برنامه چیست و کدام برای پروژه شما مناسب است و نیازهای شما را بر طرف می کند.همانطور که در این مقاله خواهید آموخت، انتخاب بستگی به چیزی دارد که می خواهید بسازید. تفاوت اصلی بین Photoshop و Illustrator در فرمت گرافیکی است که هر برنامه تولید می کند.

Adobe Illustrator چیست؟

ایلاستریتور یک نرم افزار ویرایش پیشرفته و مبتنی بر برداری است. وکتورها تصاویر مقیاس‌پذیری هستند که می‌توانند به اندازه‌ای که شما نیاز دارید کوچک یا بزرگ شوند .

Illustrator از ساختارهای ریاضی برای ایجاد گرافیک برداری خود استفاده می کند. این بدان معناست که اگر یک خط بکشید، هر بار که برنامه خط را نمایش می دهد، با استفاده از معادله ای که در حافظه دارد، خط را از ابتدا دوباره ترسیم می کند.یک گرافیک برداری هرگز کیفیت خود را از دست نمی دهد اگر بزرگ یا کوچک شود. Illustrator همچنین به شما خروجی چاپ بهتری می دهد زیرا به واضح بودن بستگی ندارد. پسوندهای رایج فایل برداری عبارتند از .ai، .eps و svg. Illustrator بهترین برنامه برای موارد زیر در نظر گرفته می شود:

 • نقاشی با دست آزاد
 • ایجاد لوگو و آیکون
 • ایجاد اینفوگرافیک
 • پروژه هایی با یک خط کشی گسترده (مانند نمودارها و نمودارها)
 • فونت و تایپوگرافی سفارشی
 • چاپ پروژه ها با تایپوگرافی بالا
 • ایجاد فونت سفارشی

Adobe Photoshop چیست؟

فتوشاپ یک نرم افزار مبتنی بر شطرنجی است که از پیکسل ها برای ایجاد تصاویر استفاده می کند. گرافیک شطرنجی با چیدمان مربع های کوچک به نام پیکسل در کنار هم یک تصویر ایجاد می کند. کامپیوتر ترتیب این پیکسل ها را به خاطر می سپارد و از آن رکورد برای نمایش تصویر استفاده می کند. فایل‌های فتوشاپ با پسوند psd ذخیره می‌شوند تا بتوانید از جایی که کار را متوقف کرده‌اید به ویرایش ادامه دهید. پسوندهای معمولی فایل شطرنجی عبارتند از .jpg و .png.

Photoshop یک برنامه عالی برای اصلاح تصاویر یا گرافیک های از قبل ساخته شده هستند . به عنوان مثال، ویرایش عکس ها، زیرا این پروژه ها در اندازه ثابت باقی می مانند. یکی دیگر از مزایای بزرگ فتوشاپ این است که می توانید کنترل کامل پروژه های خود را داشته باشید زیرا می توانید پیکسل به پیکسل گرافیک خود را ویرایش کنید. فتوشاپ بهترین برنامه برای موارد زیر در نظر گرفته می شود:

 • ویرایش و بهبود عکس
 • اصلاحات نورپردازی، رنگ آمیزی و برش
 • طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربر (UX).
 • نقاشی سه بعدی و انیمیشن
 • آثاری که فوتورئالیستی هستند یا به صورت دیجیتال منتشر خواهند شد

Photoshop vs Illustrator

مزیت Illustrator در ایجاد گرافیک : شما تصاویر را ترسیم می کنید و سپس کار را از طریق برنامه نهایی می کنید.کیفیت  تصاویربرای دنیای دیجیتال مهم و اساسی هستند. گزینه های رنگ آمیزی، همراه با ویژگی های طراحی خط و تایپوگرافی ، ایلاستریتور را برای هنرمندان، نقاشان و هر کسی که دوست دارد طراحی کند ایده آل می کند. Illustrator همچنین برای مشاغلی که نیاز به ایجاد لوگو و نماد برای مواد بازاریابی خود دارند مفید است. طراحان وب اغلب از Illustrator برای ایجاد لوگو و تصاویر برای بنرها و وب سایت ها استفاده می کنند. هنرمندان از ابزارهای خط کشی Illustrator برای ایجاد نمودارها و نقاشی های دست آزاد استفاده می کنند.

فرمت تصویر و مقیاس بندی

فتوشاپ برای ایجاد لوگو انتخاب خوبی نیست. همه چیز در فتوشاپ فقط یک سری پیکسل است، بنابراین اگر چیزی را کم یا زیاد کنید، ممکن است خیلی سریع کیفیت خود را از دست بدهد. از آنجایی که رایانه پیکسل‌ها را به خاطر می‌سپارد، نمی‌توان تصویر را بدون از دست دادن مقداری از کیفیت بزرگ کرد. از طرف دیگر، همانطور که در Illustrator مشاهده می شود، گرافیک های برداری دارای مزیت بزرگی نسبت به شطرنجی هستند، زیرا مهم نیست که چقدر تصویر را بزرگ یا بزرگ کنید – و مهم نیست که چقدر بزرگ می خواهید تصویر را چاپ کنید، گرافیک برداری هرگز شما را نا امید نمی کند.

اگرچه فتوشاپ می تواند تصاویر برداری را مدیریت کند، توصیه نمی شود زیرا نتیجه به خوبی نتیجه ای نیست که فقط با استفاده از Illustrator دریافت می کنید. از سوی دیگر، فتوشاپ به دلیل نماد براش خود که به شما امکان می دهد پیکسل ها را با هم ترکیب کنید و رنگ جدیدی به آنها بدهید، برای نقاشی های دیجیتال بهترین کار می کند. متخصصان خلاق نیز از فتوشاپ برای ایجاد رابط کاربری و طراحی وب سایت استفاده می کنند.

سازگاری تصویر

تصاویری که قبلا در Adobe Photoshop ویرایش شده اند همیشه می توانند در همان نرم افزار دوباره ویرایش شوند.با این حال، این در Adobe Illustrator در دسترس نیست. هنگامی که یک تصویر – چه یک لوگو یا یک نماد – در Illustrator ایجاد شد و به عنوان یک تصویر معمولی ذخیره شد، نمی توان آن را در همان نرم افزار ویرایش کرد. هنگامی که یک تصویر ذخیره می شود، پیکسل هایی ایجاد می کند که در Illustrator کار نمی کنند، اما آن تصویر را می توان در فتوشاپ ویرایش کرد.

زمان استفاده از ایلوستریتور

Illustrator برای ایجاد تصاویر برداری و گرافیک استفاده می شود. گرافیک های برداری را می توان به هر اندازه ای کوچک کرد و همچنان کیفیت تصویر خود را حفظ می کند، که فرمت را برای تصاویر دو بعدی صاف و گرافیک های مارک مانند آرم ها، نمادها یا کارت های ویزیت ایده آل می کند.ایلاستریتور اغلب توسط طراحان گرافیک و هنرمندان دیجیتال برای ایجاد طرح ها و تصاویر اصلی استفاده می شود.

چه زمانی از فتوشاپ استفاده کنیم

فتوشاپ برای ویرایش عکس ها یا ایجاد هنرهای شطرنجی و فوتورئالیستی استفاده می شود. گرافیک‌های شطرنجی از پیکسل‌ها تشکیل شده‌اند و فرمت را برای تصاویری که نیاز به سایه‌زنی دقیق و شیب رنگی دارند، مانند طراحی‌های وب، عکس‌ها یا نشریات دیجیتال، ایده‌آل می‌کنند.

فتوشاپ اغلب توسط طراحان گرافیک و عکاسان برای ویرایش سریع جنبه های تصاویر مانند نور یا رنگ آمیزی، یا ایجاد یک خلاقیت جدید از چندین تصویر استفاده می شود.

متوجه خواهید شد که برخی افراد ترجیح می دهند که همزمان از دو نرم افزار استفاده کنند، پس بهتر است که از Adobe Illustrator و Adobe Photoshop به صورت پشت سر هم استفاده کنند. بسیاری از کلیدهای میانبر و ابزارها در هر دو برنامه یکسان هستند و به روش های منحصر به فردی مکمل یکدیگر هستند.

 

دپارتمان طراحی گرافیک آقاموشن با بهترین و مجرب ترین کادر خود ، آماده ثبت سفارش و ارائه خدمات به شما همراهان عزیز می باشد.

 

 

نویسنده :  تیم تولید محتوای آقا موشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *