آموزش موشن گرافیک, ساخت موشن گرافیک

کاربرد های |اینفوگرافیک و اینفوموشن|

کاربرد های |اینفوگرافیک و اینفوموشن|

کاربرد موشن ها

تولید محتوای بصری روز به روز در حال افزایش می باشد . روش تولید محتوای بصری به دلیل محبوبیت و جذابیت بالایی که دارند در زمان کوتاه پیشرفت چشمگیری داشته و در این راستا ابزارهای کاربردی و جدیدی هم وجود دارند که به این روند کمک می‌کنند. اینفوموشن یکی از این ابزارهاست که به تازگی در دنیای محتواهای تصویری وارد شده و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

همانطور که از نام اینفوموشن پیداست، ترکیبی از اینفوگرافیک و موشن گرافیک باعث ایجاد چنین اسمی برای این عضو تازه وارد شدند. اینفوگرافیک و موشن گرافیک هردو از شاخه‌های اسم و رسم‌دار این حوزه هستند و شاید به همین دلیل، اینفوموشن با استقبال خوبی مواجه شده است.

اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک از دو کلمه (Information) به معنی اطلاعات و (Graghic) به معنی گرافیک تشکیل شده است و در واقع به نمایش تصویری یا دیداری داده‌ها (Data)، اطلاعات (Information) و دانش (Knowledge) گفته می‌شود. معمولا اینفوگرافیک‌ها سعی می‌کنند تا مسائل پیچیده و ناملموس را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنند به طوری که قابل فهم و واضح باشد. اینفوگراف‌ها شامل شکل، نقشه، نمودار، جدول و متن هستند و برخی معتقدند که اینفوگرافیک نوعی نقشه مفهومی است که با آن می‌توان مسائل را آسان‌تر از همیشه نشان داد.

اینفوموشن چیست؟

همانطور که نام این کلمه پیدا است، این تکنیک ترکیبی از اینفوگرافیک و موشن گرافیک می باشد. اینفوگرافیک و موشن گرافیک هردو از تکنیک های بسیار جذاب و حرفه ای تولیدمحتوای تصویری می باشند. حال ترکیب این دو متد، توانسته استقبال خوبی را برای اینفوموشن به دنبال داشته باشد. اما شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که که با اینفوگرافیک و موشن گرافیک آشنایی چندانی ندارند.

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک به زبان ساده، به حرکت درآوردن تصاویر می باشد. شاید برای تعریف این مفهوم بتوانیم انیمیشن هارا مثال بزنیم. البته یک تفاوت وجود دارد؛ در انیمیشن ها بیشتر به داستان توجه می شود و از طریق آن مفهوم را به مخاطب منتقل می کنند. این درحالی است که موشن گرافیک بیشتر بر عناصر بصری تمرکز دارد. در موشن گرافیک به تصویر بیشتر از شخصیت های داستان توجه می شود. موشن گرافیک در دنیای دیجیتال امروز جایگاه خوبی را کسب کرده است. امروزه از این تکنیک برای تبلیغات، برندینگ و حتی ساخت آیکون ها و لوگوها استفاده می شود.

نسبت اینفوموشن به اینفوگرافیک

افزودن حرکت به تصاویر اینفوگرافیک باعث شده تا تاثیرگذاری آن‌ها تا حد زیادی افزایش پیدا کند و در این بخش، به دلایل این اتفاق می‌پردازیم:

1.اینفوموشن توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند

پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی که اکنون در سراسر دنیا وجود دارند، علاوه بر تصاویر، از انواع گیف‌ها و ویدیوها نیز پشتیبانی می‌کنند. بخش ارتباطات ویدیویی بیش از پیش مورد توجه مخاطبان قرار دارد و همین موضوع باعث می‌شود که به حرکت درآوردن تصاویر اینفوگرافیک توجه بیشتری را به سمت خود جلب کند و در نتیجه تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشد.

2.اینفوموشن باعث افزایش تاثیر بازاریابی می‌شود

اینفوموشن‌ها همچنین می‌توانند در بازاریابی دیجیتال به کمک شما آیند و در موقعیت‌ها مختلف مورد استفاده واقع شوند. در یکی از کمپین‌های ایمیل مارکتینگ که برای معرفی محصول خود از اینفوموشن استفاده کردند، آمار منتشر شده به خوبی نشان‌دهنده تاثیر مثبت اینفوموشن است. طبق این آمار ، نرخ کلیک، نرخ تبدیل و درآمد  افزایش قابل توجهی داشته است. همچنین با استفاده از اینفوموشن در پست‌های بلاگ خود می‌توانید جذابیت دوچندانی به بلاگ خود بیافزایید و ترافیک آن را افزایش دهید.

3.اینفوموشن باعث درک بهتر مخاطب از محتوا می‌شود

فلسفه به وجود آمدن اینفوگرافیک ساده کردن مسائل پیچیده یا به اصلاح جویدن لقمه و حاضر کردن آن بود. چند اینفوگرافیک در کنارهم می‌توانند مسائل سخت و دشوار را به راحتی برای مخاطبان هدف خود به تصویر بکشد.

4.اینفوموشن با مخاطبان تعامل برقرار می‌کند

به دلیل اینکه اینفوموشن یک خط داستانی را برای مخاطب ایجاد می‌کند، مخاطب برای دنبال کردن ادامه این داستان و مشاهده ویدیوهای مشابه آن، کلیک می‌کند، ورق می‌زند و هرکاری که نیاز باشد تا ادامه آن داستان را دنبال کند، انجام می‌دهد و همین امر باعث ایجاد تعامل بیشتر و درنتیجه رتبه بهتر در جستجوی گوگل یا جذب مخاطب در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

کاربردهای اینفوموشن

اینفوموشن‌ها در دنیای دیجیتال امروز کاربردهای فراوانی دارند و به دلیل تازگی و جذابیتی که دارند، صاحبین کسب و کارها را به این فکر انداخته‌اند که در مسائل مختلف و شیوه‌های گوناگون مثل تیزرهای تبلیغاتی، معرفی محصول و شبکه‌های اجتماعی از اینفوموشن استفاده کنند. در این قسمت قصد داریم تا بیشتر با کاربردهای اینفوموشن در مواردی که گفته شد و همچنین با نرم‌افزارهای ساخت آن آشنا شویم.

1.ساخت تیزر

ساخت تیزرها بسیار مهم هستند و اگر به درستی انجام شوند می‌توانند مخاطبان زیادی را جذب خود کنند. به همین خاطر چند سالی است که صاحبین کسب و کارها در ساخت تیزرها حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند و البته علاقه دارند که متفاوت و خاص باشند تا به راحتی در ذهن مخاطب جای بگیرند. ساخت تیزر به صورت اینفوموشن می‌تواند این اتفاق را رقم بزند و خواسته‌های صاحبان کسب و کارها را برآورده کند. علاوه بر این در تبلیغات باید بتوانید مفاهیم را به ساده‌ترین شکل و در کمترین زمان ممکن به مخاطب منتقل کنید.

2.تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی

مورد دیگری که در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند کسب و کار شما را جلو بیاندازد و مخاطبان زیادی را جذب کند، به کار بردن خلاقیت است. اینفوموشن به عنوان بستری جدید دست شما را برای ایجاد خلاقیت‌های گوناگون باز می‌گذارد و همین امر کافیست تا از امروز اینفوموشن را در شبکه اجتماعی خود به کار ببرید.

3.محتوای بصری سایت

چیزی که در محتوای سایت‌ها با آن مواجه هستیم، حجم زیادی از متن است که باید خواننده را ترغیب کند تا آن مطالب را بخواند و به پاسخ سوال یا اطلاعات مورد نظر خود برسد. در این میان احتمال اینکه در میان راه خواننده خسته شود و سایت شما را ببندد افزایش پیدا می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا گوگل امتیاز منفی برای شما در نظر گرفته و به مرور زمان به رتبه‌های پایین‌تر سقوط کنید. راه‌حلی که برای این موضوع وجود دارد این است که گاهی نوشتن متن ترغیب‌کننده به تنهایی کافی نیست و باید از یک ابزار کمکی به اسم محتوای تصویری استفاده کنید تا هم خواننده از یکنواختی متن خسته نشود و هم جذابیت به متن شما اضافه شود. هرچقدر سعی کنید مخاطب را بیشتر در سایت خود نگه دارید، باعث بهبود رتبه شما در گوگل خواهد شد. برای ایجاد جذابیت برای مخاطبان سایت خود نیز بهترین گزینه محتوای ویدیویی و در راس آن‌ها اینفوموشن است.

کاربرد های اینفوگرافیک 

اینفوگرافیک برای ارایه آمار و اطلاعات به شکل جذاب به کار می‌رود و داده‌های سخت و پیچیده را با یک نمایش ساده و گویا نمایش می‌دهد با این تفاسیر، اینفوگرافیک کاربردهای زیر را دارد:

  • بهبود آموزش و یادگیری در مدارس
  • به اشتراک گذاری تجربیات و سوابق کاری
  • ساخت برند و جذب مخاطبان
  • آموزش و افزایش فروش در شبکه‌های اجتماعی
  • جذب کاربران در فضای وب
  • افزایش سرعت انتقال اطلاعات به مخاطبین

از آنجایی که اینفوگرافیک ماهیت بصری دارد، برای مخاطب نیز جذاب تر است. در مقالات، استفاده از اینفوگرافیک پیشنهاد می‌شود، چرا که جذابیت و درک از محتوا را بالاتر می‌برد. اینفوگرافیک ها بهترین نوع ساختار برای داستان سازی، استفاده در شبکه‌های اجتماعی و آموزش‌های کوتاه هستند.

نویسنده :  تیم تولید محتوای آقا موشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *