آموزش موشن گرافیک

انواع اینفوگرافیک و کاربرد آن

انواع اینفوگرافیک و کاربرد آن

اینفوگرافیک

معنای لغوی اینفوگرافیک (infographic) در بسیاری از فرهنگ لغات «نمایش بصری از اطلاعات یا داده‌ها» است. اما معنای اینفوگرافیک چیزی بسیار خاص‌تر است. تعریف بهتری از اینفوگرافیک نیز وجود دارد که عبارت است از: اینفوگرافیک انتقال مجموعه‌ای از تصاویر، نمودارها و متن‌های مینیمال است که یک نمای کلی راجع به یک موضوع به مخاطب را انجام می دهد.

اینفوگرافیک‌ها از تصاویر جالب و جذاب برای ارتباط سریع و شفاف اطلاعات استفاده می‌کنند. هرچه قدر که طراحی اینفوگرافیک خلاقانه‌تر باشد و در آن از جلوه‌های بصری بهتری استفاده کنید، توجه مخاطب را بیشتر جلب می‌نمایید و نرخ خروج را کاهش می‌دهید. اما یادآوری این نکته ضروری است که تصاویر موجود در طراحی اینفوگرافیک باید کاری بیش از هیجان و درگیری انجام دهند. آن‌ها باید به ما در درک و یادآوری مطالب اینفوگرافی کمک کنند.

انواع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک به اشکال مختلفی ارائه می‌شود. آن‌ها بر اساس هدف، انواع ابزار مورد استفاده و جریان اطلاعات طبقه‌بندی می‌شوند. توجه داشته باشید که یک اینفوگرافیک همیشه محدود به یک دسته خاص قرار نمی‌شود. در واقع، بیشتر آن‌ها عناصری از انواع مختلف اینفوگرافیک‌ها را در خود دارند.

نوع اینفوگرافیک را انتخاب کنید که از ابهام جلوگیری می‌کند و به خواننده کمک می‌کند تا اطلاعات عملی و بینش‌های ارزشمند را استخراج کند. اینکه کدام اینفوگرافیک می‌تواند در شرایط فعلی مناسب باشد به هدف به تصویر کشیدن داده‌ها بستگی دارد.

نوع اینفوگرافیک بسته به اینکه این گرافیک به چه اشخاصی و در چه سطحی باشند ارائه می‌شود، متفاوت است. بعضی افراد فقط به نکات برجسته اصلی توجه دارند و برخی به جزئیات بیشتر متمرکز هستند. نتیجه میگیریم که در درجه اول باید انواع اینفوگرافیک را مطالعه کنیم تا بعد بتوانیم تصمیم درست بگیرید.

پرکاربردترین انواع اینفوگرافیک

شما می‌توانید با استفاده از اینفو در هر زمان یک مرور سریع از یک موضوع را ارائه دهید، یک فرآیند پیچیده را توضیح دهید، نتایج تحقیق یا داده‌های یک نظرسنجی را به نمایش بگذارید، یک پست یا گزارش طولانی از وبلاگ را خلاصه کنید، چندین گزینه را با هم مقایسه کنید و آگاهی را در مورد یک موضوع یا علت آن افزایش دهید.همچنین زمانی که موضوعی که قصد توضیح آن را دارید، سخت و دشوار باشد، می‌توانید از اینفوگرافیک استفاده کنید. بنابراین تقریباً در هر صنعتی می‌تواند مفید واقع شود. در ادامه به کاربرد های اینفوگرافیک می پردازیم .

اینفوگرافیک اطلاعاتی

در مقایسه با دیگر انواع اینفوگرافیک‌ها، در طراحی این مدل از متن نسبتاً زیادتری استفاده می‌شود. این گرافیک ممکن است توسط آیکون‌ها، اشکال، رنگ‌ها و سایر عناصر بصری بهبود یابد اما در کل، تأکید بر کلمات است.

اینفوگرافیک جدول زمانی

در طراحی اینفوگرافیک جدول زمانی، وقایع یا اقدامات را به ترتیب زمانی ترسیم می‌کند. آن‌ها اغلب برای نشان دادن پیشرفت محصول، روند تاریخی یا تحول یک ایده استفاده می‌شوند.می‌توانید در طراحی اینفوگرافیک از آیکون‌ها، تصاویر و عناصر گرافیکی استفاده کنید تا بتوانید منظورتان را بهتر به مخاطب برسانید. قالب جدول زمانی ممکن است عمودی یا افقی بوده یا اصلاً یک خط مستقیم نباشد. اینفوگرافیک‌های نمودار عمودی و خط غیرمستقیم معمولاً به راحتی قابل خواندن هستند. اینفوگرافیک جدول زمانی افقی در پوسترها، ارائه‌ها و محیط‌هایی که فضا محدودیتی ندارد (مثل اسلایدهای یک پست از اینستاگرام) بهترین کارایی را دارد.

اینفوگرافیک نموداری

این infographic از یک نمودار به عنوان محور تجسم اطلاعات تشکیل شده است. برای تأکید و توضیحات بیشتر ممکن است رنگ‌ها، اشکال و نمادها اضافه شوند. نمودارها هنگام انجام مقایسه موارد بهتر عمل می‌کنند.در مواردی نظیر نشان دادن تعداد دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف یا جمعیت شهرهای منتخب بهتر است از اینفوگرافیک نموداری استفاده کنیم.

اینفوگرافیک مقایسه‌ای

اینفوگرافیک مقایسه‌ای، شباهت‌ها و تفاوت‌های بین دو یا چند محصول، مکان، رویدادها، اقدامات، ایده‌ها یا افراد را بررسی می‌کند.اینفوگرافیک عددی چیست؟اینفوگرافیک عددی با تأکید بر اعداد قابل تشخیص است. شاید شما بخواهید روش‌های مختلفی را برای از بین رفتن یا هدر رفتن غذا نشان دهید. آنگاه باید به فکر طراحی اینفوگرافیک عددی باشید.

کاربرد اینفوگرافیک

هنگامی که شما بخواهید یک موضوع دشوار را در زمانی کوتاه به کسی بفهمانید که توضیح دادن آن با کلمات دشوار باشد، طراحی اینفوگرافیک راهی خوب برای پیشبرد هدف شماست. به عبارت دیگر اینفوگرافیک تقریباً در هر صنعتی می‌تواند مفید باشد.

 • بازاریابان از اینفوگرافیک‌ها برای ایجاد آگاهی از برند و تقویت تعامل استفاده می‌کنند.
 • مشاوران از اینفوگرافیک‌های گاه‌شمار برای تجسم جدول زمانی پروژه و ساده‌سازی موضوعات جدید و خاص برای مشتری خود استفاده می‌کنند.
 • در جوامع کنونی اقدام به طراحی اینفوگرافیک برای به اشتراک گذاشتن آمار و داده‌های سرشماری می‌کنند.

مزایای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها برای هضم اطلاعات پیچیده بسیار پرکاربرد هستند. می‌توانید از اینفوگرافیک در موارد زیر استفاده کنید:

 1. زمانی که می‌خواهید یک موضوع را به طور کلی مرور و بررسی کنید.
 2. زمانی که می‌خواهید یک فرآیند پیچیده را تعریف و توصیف کنید.
 3. زمانی که می‌خواهید یافته‌های تحقیق یا داده‌های نظرسنجی را نمایش دهید.
 4. زمانی که می‌خواهید یک پست یا گزارش طولانی را خلاصه کنید.
 5. زمانی که می‌خواهید گزینه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید.
 6. زمانی که می‌خواهید آگاهی از یک موضوع یا مسئله را افزایش دهید.
 7.  
مؤلفه‌های بصری در اینفوگرافیک چیست؟

در حالی که انواع مختلفی از اینفوگرافیک‌ها وجود دارد، عناصر مشخصی برای طراحی اینفوگرافیک وجود دارند که اینفوگرافیک را از ارائه صرف تصویری داده‌ها متمایز می‌کند. تقریباً تمام اینفوگرافیک‌ها تا حدی از هریک از این مؤلفه‌های بصری استفاده می‌کنند:

 • رنگ‌ 
 • فونت‌ 
 • آیکون‌ 
 • عکس‌ و تصاویر 
چگونه یک اینفوگرافی بسازیم؟

ایجاد یک اینفوگرافیک زیبا و کارآمد می‌تواند یک کار سرگرم کننده و جذاب است. طراحی اینفوگرافیک آن قدرها هم کار دشواری نیست. کافی است تا مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

1.اهداف اینفوگرافیک خود را تشریح کنید.

2.اطلاعات مربوط به اینفوگرافیک خود را جمع آوری کنید.

3.داده‌های موجود در اینفوگرافیک خود را تجسم کنید.

4.در نهایت شما با ارائه اینفوگرافی می‌خواهید داده‌های خود را برای مخاطبان مختلف خود قابل درک سازید. ما روش ICCORE را برای کمک به شما در انتخاب بهترین نمودارها برای داده‌های خود تهیه کرده‌ایم. ابتدا، برای هرقطعه داده‌ای که می‌خواهید تجسم کنید، تعیین کنید که هدف اصلی کدام یک از موارد زیر است:

 • به اطلاع رساندن
 • مقایسه کردن
 • تغییر دادن
 • سازمان دادن
 • مشخص کردن روابط
 • تحقیق و بررسی

5.عناصر طراحی اینفوگرافیک خود را قالب بندی کنید.

6.سبک خود را به طراحی اینفوگرافیک اضافه کنید.

تاثیر اینفوگرافیک در سئو 

گوگل همواره در صدد تغییر الگوریتم‌های خود است تا بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. استفاده از محتوای چند رسانه‌ای تکنیکی است که گوگل بسیار به آن اهمیت می‌دهد و از وبمستران خواسته که اگر به دنبال آن هستند که سایتشان ارتقا رتبه پیدا کند باید از این ابزار استفاده کنند. محتوای اینفوگرافیک که مخلوطی از داده‌های بصری و متن است می‌تواند تأثیر به سزایی در سئو سایت داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره و سفارش ساخت انواع اینفوگرافیک می توانید با کارشناسان ما در آقاموشن تماس حاصل نمایید.

نویسنده : تیم تولید محتوای آقاموشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *